264401-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialresor med mindre bussar och handikappfordon
Referensnummer: 19/240
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende transporter av elever inom förskoleklass och grundskola samt anpassad grund-, och gymnasieskola med mindre bussar eller specialfordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdraget avser transporter av elever i förskoleklass, grundskola samt anpassad grund- och gymnasieskola inom Jönköping.Transporterna ska ske med mindre bussar och handikappfordon och upphandlas per anbudsområde.
Upphandlingsdokumentet består av 3 anbudsområde
- Anbudsområde 1 Söder
- Anbudsområde 2 Väster
- Anbudsområde 3 Öster
Enligt bilagda kartbilder.
OmfattningSkolskjutsen i anbudsområde 1 Söder omfattar de fem huvudsakliga skolorna Junedalskolan, Junedal södra, Nyarpskolan, Stadsgårdsskolan och Tenhults Naturbruksgymnasium i anbudsområdet. Uppdraget omfattar i dagsläget 8 mindre bussar och 1 handikappfordon.
Skolskjutsen i anbudsområde 2 Väster omfattar de två huvudsakliga skolorna Kålgården utbildningsenhet F-6 och Rosenlundsskolan F-6 i anbudsområdet.Uppdraget omfattar i dagsläget 11 mindre bussar och 1 handikappfordon.
Skolskjutsen i anbudsområde 3 Öster omfattar de tre huvudsakliga skolorna Österängsskolan, Sanda grundsärskola samt Sanda gymnasiesärskolan i anbudsområdet.Uppdraget omfattar i dagsläget 5 mindre bussar och 6 handikappfordon.
Utöver de fasta transporterna till och från skola ska fordonen kunna användas för kompletterande transporter såsom undervisningsresor och praktikplats m.m inom anbudsområdet.
Vid nytillkommande anpassade skolor förbehåller sig beställaren rätten att välja lämpligast anbudsområde för denna skola.
Antalet skoldagar per läsår är cirka 185 dagar.
Uppdraget avser inte skoltrafik av elever inom grund- och förskoleklass vilket upphandlas separat.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 72000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Ramtalets totala takvolym är 110 000 000 kronor.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.