264451-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skärhamn: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning och halkbekämpning
Referensnummer: 2021-011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kommunens och de kommunala bolagens behov av nedan tjänster:
• Vinterväghållning Dvs. beredskap, jour och utförande av vinterväghållning och vintersandupptagning av och på kommunens vägnät.
Tjörns kommun genomför upphandling avseende vinterväghållning, halkbekämpning, sopning med upptagning av sand och flis och inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose att kommunens och tillhörande bolags behov av framkomlighet, skötsel av vägar och kringliggande områden uppfylls under vinterhalvåret. Snöröjning och halkbekämpning sker främst under vintermånaderna och sopning/upptagning under våren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90612000 Gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen