264454-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internt trygghetslarm till Karlskoga kommun
Referensnummer: 2021-065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun välkomnar till anbudsgivning avseende Internt trygghetslarm till Skrantahöjdens
vård- och omsorgsboende samt Björklidens vård- och omsorgsboende.
Syftet med upphandlingen är att anskaffa ett modernt helhetsåtagande för interna trygghetslarm med
hög kvalitet och den senaste beprövade tekniken på marknaden.
Avtalstiden sträcker sig mellan datum för avtalstecknande till och med 2024-05-31. Kommunen äger
rätt, men är inte skyldig, att förlänga avtalet på oförändrade villkor fram till och med 2032-05-31.
Sådan förlängning får ske vid ett eller flera tillfällen.
I det fall leverantören har behov av platsbesök för egen kontroll av ex. lokaler och utrustning
inför anbudets inlämnande ska leverantören meddela kommunen om detta senast fjorton (14)
kalenderdagar före sista anbudsdag för bokning av platsbesök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121000 Säkerhetsmateriel, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen