264502-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Kraftförsörjningstransformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Höganäs Energi AB Station EM1 nya transformatorer
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av krafttransformatorer
För denna anbudsprocess använder sig inköparen av Mercell Sourcing Service. För att meddela ditt intresse samt att få tillgång till samtliga dokument, klicka på nedanstående länk eller kopiera den och klistra in i din webbläsare. https://permalink.mercell.com/86976666.aspx. Följ därefter instruktionerna på webbsidan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Prekvalificering för att erhålla förfrågningsunderlag avseende följande objekt: Höganäs Energi avser att installera två fabriksnya transformatorer i station EM1. Upphandlingen avser tillverkning, FAT-prov, leverans, leveransprov och uppställning av två (2st) fabriksnya transformatorer på fundament i station EM1. Transformatordata; Transformator 1: 3-fas omkopplingsbara 145/(23)/11,5kV 40MVA (ONAF) krafttransformator för utomhusuppställning med lindningskopplare. Transformator 2: 3-fas 23/11,5kV 25MVA (ONAF) krafttransformator för utomhusuppställning med lindningskopplare.
Beräknad kostnad: 8 000 000SEK totalt.
För anbudsgivare som blir kvalificerade för att lämna anbud gäller följande: Anbud skall vara köparen tillhanda senast 30.8.2018 kl. 12.00. Datum för slutförande 12.7.2019. Ansökan om att bli kvalificerad att lämna anbud skall vara Höganäs Energi tillhanda senast 1.8.2018.