264566-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skydds- och personalkläder, webbutik
Referensnummer: 3779/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Fortifikationsverket går ut i en upphandling avseende personalkläder av service- och hantverkstyp, skyddskläder& nbsp; för regn, vind, snö och kyla, varselkläder samt flam- och sågskyddskläder. Kläderna på detta avtal är avsedda att användas av Fortifikationsverkets personal i det dagliga arbetet med skötseln av fastighetsbeståndet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Personalkläder av service- och hantverkstyp, skyddskläder för regn, vind, snö och kyla, varselkläder samt flam- och sågskyddskläder. Kläderna på detta avtal är avsedda att användas av Fortifikationsverkets personal i det dagliga arbetet med skötseln av fastighetsbeståndet.
Fastställande av sortiment
Senast två (2) veckor efter anmodan från köparen är säljaren skyldig att inkomma med förteckning över vilka specifika produkter som ska fylla sortimentet. Säljaren anger artikelnummer, tillverkare, tillverkarnummer (om detta är ett annat än angivet artikelnummer), produktnamn och produktinformation, samt eventuella miljömärkningar, UNSPSC-koder och kompletterande beskrivningar för respektive produkt. Underlag för förteckningen tillhandahålles av köparen.
Säljaren är även skyldig att styrka att dessa produkter motsvarar produktbeskrivningen i anbudsprislistan i upphandlingsdokumentet samt ramavtalets generella villkor. Säljaren styrker detta genom produktbeskrivningar av samtliga produkter. Genom produktbeskrivningar och övriga underlag erhåller köparen en möjlighet att utföra en enkel och effektiv kontroll av sortimentet. Efter särskild anmodan ska säljaren inkomma med provexemplar på efterfrågade produkter.
Köparen kommer att granska produktbeskrivningarna och eventuella provexemplar, och därefter meddela säljaren resultatet av granskningen. För det fall granskningen utfaller på så vis att säljaren inte befunnits styrka att produkterna motsvarar produktbeskrivningen i anbudsprislistan i upphandlingsdokumentet samt ramavtalets generella villkor gäller följande: Ett vite om 10 000 kr per påbörjad vecka utgår med start dagen då säljaren meddelats resultatet av granskningen till dess säljaren förmått styrka att produkterna motsvarar produktbeskrivningen i anbudsprislistan upphandlingsunderlaget. För de fall säljaren inkommit med bristfälliga underlag som inte möjliggör en enkel och effektiv granskning utgår vitet istället från och med dagen då säljaren varit skyldig att inkomma med underlagen. Så som bristfälliga underlag räknas sådana underlag där information är svårsökt, fler än tio av artiklarna befinns felaktiga eller saknar information. Säljaren har efter ett negativt besked möjlighet att byta ut produkter som inte befunnits styrkt att de motsvarar produktbeskrivningen i anbudsprislistan i upphandlingsunderlaget i syfte att erhålla ett godkännande. När säljaren styrkt samtliga produkter ska sortimentet fastställas.
Säljaren har under ramavtalstiden rätt att vid ett tillfälle per år föreslå utbyte av en eller flera produkter i det fastställda sortimentet. Granskningen kommer då att utföras på samma sätt. För det fall säljaren inte förmår styrka att de nya produkterna motsvarar produktbeskrivningen i anbudsprislistan i upphandlingsunderlaget kvarstår de befintliga produkterna i det fastställda sortimentet.
Köparen har rätt att när som helst under ramavtalstiden utöka sortimentet med nya produkter vartefter behovet uppstår. Detta sker genom att köparen sammanställer en specifikation över kraven på produkten ifråga. Säljaren har därefter tre (3) veckor på sig att föreslå en ny produkt, och därefter ytterligare två (2) veckor på sig att styrka att produkten motsvarar specifikationen. Priset ska vara skäligt och marknadsmässigt, och ska fastställas i sortimentet med övriga produkter.