Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av allmän kollektivtrafik med buss och spårvagn i Norrköping
Referensnummer: 2018/0101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trafik med buss och spårvagn i Norrköping samt trafik med buss i områdena Lindö, Åby och Jursla med cirka 25 bussar och 18 spårvagnar ett (1) paket. Upphandlingen omfattar även fyra (4) bussar som ska utgöra spårvagnsreserv vilka ska trafiksättas vid störningar i spårvagnstrafiken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen