264579-2020 - PlaneringSverige-Karlshamn: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal PLANKONSULTTJÄNSTER 2020
Referensnummer: DNR 2020/1193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet avser upphandla ramavtal för avrop av plankonsulttjänster.
Anbud ska lämnas på hela uppdraget. Tre vinnande leverantörer kommer att utses och rangordnas.
Framtida avrop enligt ramavtal kommer att genomföras enligt följande ordning:
Upphandlande myndighet/beställaren avser vid varje avrop utgå från en uppskattad kontraktssumma räknat i SEK.
Upp till fyra (4) prisbasbelopp avrop enligt fördelningsnyckel genom rangordning.
Över fyra (4) prisbasbelopp sker avrop enligt förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen