264612-2018 - ResultatSverige-Linköping: Tjänster på elområdet
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter Elprojektör/beredare
Referensnummer: 18/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konsulter för elprojektör/beredare.
Omfattning
Upphandlingen omfattar konsulter för löpande behov av el- och belysningsprojektering och beredning. Förekommande arbete innefattar projektering och beredning av nybyggnation, om- och tillbyggnation samt underhåll av befintliga el- och belysningsnät i Linköpings och Katrineholms kommuner.
Behovet omfattar cirka 10 000h årligen. Tiden fördelas på både stora och små projekt av varierande längd där beläggningen kan variera mellan 20-100 %.
B kommer teckna avtal med flera L för att täcka behovet och avrop kommer ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Observera att uppdragets omfattning är baserat på tidigare år så B garanterar ingen volym. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen