264635-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akut röntgenlab
Referensnummer: 19RGK970
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett röntgensystem för akuta undersökningar. Systemet ska vara av typen robotsystem. Systemet ska vara utrustat med fast placerad detektor och kunna kompletteras med trådlösa flyttbara detektorer. Återköp/nedmontage och omhändertagande av befintlig utrustning Siemens Aristos FX Plus ska ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124200 Röntgendiagnostisk utrustning, 33151200 Apparatur för röntgenbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen