264655-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Belysningsarmatur och elektriska lampor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strålkastare och produkter för scenbelysning
Referensnummer: EUI 21 044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av strålkastare och produkter för scenbelysning till HSMs nya lokaler på Triörgatan 1 och till aulan i Valands lokaler på Vasagatan 50.
Leverans sker till aulan i Valands lokaler på Vasagatan 50.
Upphandlingen är indelad i åtta (8) anbudsområden enligt nedan:
1.Profil Zoom
2.Colourwash
3.LED Fresnel
4.Ramp
5.Trådlös DMX
6.Ljusbord
7.Kabel
8.Ljustorn
Köparen avser att teckna avtal med en (1) leverantör för respektive anbudsområde. Leverantören kan lämna anbud på valfritt antal anbudsområde. Varje anbudsområde kommer att utvärderas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31518100 Strålkastarbelysning, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31527260 Belysningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Introduktion
Denna upphandling görs på uppdrag för Högskolan för scen och musik (HSM) vid Göteborgs universitet.
HSM har cirka 600 studenter och utbildar musiker inom många genrer, komponister, lärare i musik, dans och teater, musikal- och performanceartister, operasångare och skådespelare.
Omfattning
Profil Zoom
Colourwash
LED Fresnel
Ramp
Trådlös DMX
Ljusbord
Kabel
Ljustorn
Bakgrund
Institutionen Högskolan för scen och musik (HSM) är en del av Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet och projektet Nya konst. HSM utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Det finns konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och mastersnivå, fristående kurser samt forskning och forskarutbildning. HSM:s vision är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Här skapas unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. HSM bedriver en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot omvärlden.
Det övergripande projektet Nya konst innebär en samlokalisering av institutionerna Högskolan för konst och design (HDKV) och HSM. Platsen för samlokaliseringen är Näckrosen området strax ovanför Götaplatsen och innefattar HSMs nuvarande lokaler, Artisten, samt nybyggda delar. HSMs nuvarande lokaler, Artisten, ska nu utlokaliseras på fyra adresser under ombyggnadstiden, som planeras pågå från hösten 2022 till 2027, varav varav Vasagatan 50 och Triörgatan 1 är två av dessa adresser.
Vasagatan 50: Vid kvarteret Valand anpassas delar av befintliga lokaler för våra sceniska utbildningar: Teater, opera och musikal, samt teaterlärarutbildningen.
Triörgatan 1: På Triörgatan 1 i Angered Centrum anpassas en befintlig teaterlokal kallad Andra stället med en 400 kvm stor blackbox för att sätta upp slutproduktioner och andra publika föreställningar.
Syfte och mål
Syftet med Projektet är att tillsammans med fastighetsägare iordningställa lokalerna för verksamheten.
Målet med Projektet är att iordningställa evakueringslokaler för HSM under byggtiden för Nya Konst som medger ändamålsenliga lokaler för att upprätthålla utbildningsmålen.
I denna upphandling efterfrågas strålkastare och produkter för scenbelysning HSMs nya lokaler på Triörgatan 1 och till aulan i Valands lokaler på Vasagatan 50. Målet är att efterfrågade produkter ska vara levererade och installerade i respektive lokal enligt tidsplan - så att projektet uppfyller sitt övergripande mål och syfte.