264682-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital tillsyn och/eller GPS-larm
Referensnummer: KS 2019/0636
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun upphandlar ramavtal avseende hyra av kamerasystem för fjärrtillsyn (delområde 1) och hyra av passiva och aktiva GPS-larm (delområde 2).
Anbud kan lämnas på ett eller på båda delområdena, som utvärderas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Digital tillsyn
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32323500 TV-övervakningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för hyra av kamerautrustning för fjärrtillsyn.
GPS-larm
Del nr: 2
35125000 Övervakningssystem
Ramavtal för hyra av GPS-larm.