264746-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kikarsikten
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Laser designator and sights.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE1 Östra Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV has been commissioned by the SwAF to procure Laser Designator and sights for the Hellfire Shore Defense System (HSDS) RBS17. The procurement also includes a maintenance agreement and technical support.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38633000 Kikarsikten, 35600000 Militärflygplan, robotar och rymdfarkoster, 35622300 Sjömålsrobotar, 35300000 Vapen, ammunition och tillhörande delar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej