264754-2023 - ÄndringSverige-Ljungby: Byggnation av sporthall
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multihall
Referensnummer: TN 2022-0230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212225 Byggnation av sporthall
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnation av en multihall på Fastigheten Fritiden 2 i Ljungby. Även utemiljö, parkering och dagvattenhantering ingår. Nybyggnationen består av en multihall som ska kunna användas för skolverksamhet, av föreningslivet och för kulturverksamhet, t.ex. i form av konserter.