264789-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personal- och Skolresor
Referensnummer: 17/308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Personalresor, skolresor, studiebesök, och andra bussresor för Jönköpings kommuns enheter.
Inledning
Jönköpings kommun (beställaren) inbjuder anbudsgivare (leverantör) att lämna anbud avseende personal- och skolresor.
Omfattning
Uppdraget omfattar personalresor, skolresor, studiebesök, aktivitetsresor och andra bussresor för kommunens enheter och skolor. Upphandlingen avser inte skolskjutsresor eller specialresor.
Avrop kan komma att göras med kort varsel varför höga krav ställs på tillgänglighet och flexibilitet under samtliga veckodagar, även helgdagar.
Upphandlingen är uppdelad i två delar.
— Bussar med 30 till 50 sittplatser- Bussar med 60 till 80 sittplatser
Varje del utvärderas separat. Anbud kan lämnas på en eller båda delar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommun (beställaren) inbjuder anbudsgivare (leverantör) att lämna anbud avseende Personal- och skolresor.