264803-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Transformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätstationer
Referensnummer: KNAB-2023/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31170000 Transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Kraftringen nät AB avser att upphandla ramavtal för Nätstationer.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet och avtalspart är Kraftringen Nät AB organisationsnummer 556228-1138, nedan kallat Kraftringen och Beställaren.
Förutom avtalsparten ska även Kraftringen Energi AB (publ) samt hel- och delägda dotterbolag vara avropsberättigade. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen Energi AB är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 600 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31214000 Ställverk, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 51112100 Installation av eldistributionsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen