264891-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Arvidsjaur: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avfall
Referensnummer: UH-2020-68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter inbjuder er härmed att lämna anbud i enlighet med annonserade upphandlingsdokument. Upphandlingen omfattar transport av hushållssopor, brännbart grovavfall, brännbart verksamhetsavfall samt restavfall i kvalitet och mängd enligt Kravspecifikation. Uppdraget ska genomföras enligt miljöbalkens lagar och tillhörande regler.
Arvidsjaur kommun administrerar upphandlingen, respektive upphandlande myndighet fattar dock nödvändiga beslut och tecknar separata avtal med antagen Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen