264912-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Reparation och underhåll av maskiner
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparation vitvaror 2018
Referensnummer: UH-2018-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har ett fastighetsbestånd som omfattar ca. 8 900 lägenheter varav ca. 1 900 studentlägenheter och ca. 42 000 m2 lokaler. Omfattningen kan förändras både genom nybyggnation samt försäljning av fastigheter och inga garantier lämnas på volym. Årsavtalet avser ramavtal för service, felsökning och reparation av vitvaror i lägenheter och lokaler samt tillhörande tjänster i beställarens fastighetsbestånd. När reparationer inte genomförs kan även anskaffning och installation av nya vitvaror
Förekomma. I produktgruppen vitvaror ingår kyl, frys, sval, kyl/frys, spis, spishäll, induktionshäll, inbyggnadsugn, micro, diskmaskin, tvättmaskin, torkskåp samt torktumlare. Fabrikat av vitvaror i bl.a. Electrolux, Elektro Helios, Siemens, Miele, Bosch, Cylinda m.fl. Alla förekommande maskintyper och fabrikat ska kunna repareras Beställaren erbjuder s.k. tillvalsprodukter av vitvaror till kunder. Tillvalssortimentet består f.n. av diskmaskin, tvättmaskin, torktumlare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har ett fastighetsbestånd som omfattar ca. 8 900 lägenheter varav ca. 1 900 studentlägenheter och ca. 42 000 m2 lokaler. Omfattningen kan förändras både
genom nybyggnation samt försäljning av fastigheter och inga garantier lämnas på volym. Årsavtalet avser ramavtal för service, felsökning och reparation av vitvaror i
Lägenheter och lokaler samt tillhörande tjänster i beställarens fastighetsbestånd. När reparationer inte genomförs kan även anskaffning och installation av nya vitvaror
förekomma. Service och reparationer av tvättstugeutrustning ingår inte i denna upphandling.
I produktgruppen vitvaror ingår kyl, frys, sval, kyl/frys, spis, spishäll, induktionshäll, inbyggnadsugn, micro, diskmaskin, tvättmaskin, torkskåp samt torktumlare.
Produktgruppen vitvaror kan under avtalstiden komma att förändras. Fabrikat av vitvaror som finns representerade i beståndet är bl.a. Electrolux, Elektro Helios,
Siemens, Miele, Bosch, Cylinda m.fl. Alla förekommande maskintyper och fabrikat ska kunna repareras
Beställaren erbjuder s.k. tillvalsprodukter av vitvaror till kunder. Tillvalssortimentet består av diskmaskin, tvättmaskin, torktumlare. Sortimentet kan över tid förändras.
Entreprenören ska ha kompetens för att utföra tillvalskontroll för bedömning om möjlighet till installation finns.
Samordningsansvar med entreprenörer inom Bygg, VS, Vent och El ingår.