264999-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny- och ombyggnad av Lekstorpskolan
Referensnummer: KS18.678
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Befolkning i Gråbo växer och det beräknas att antalet elever kommer öka med ca. 200 de närmaste åren och därefter minst lika mycket. För att tillgodose det förväntade elevantalet har Lekstorp som en av tre skolor valts för som mest lämplig att bygga ut.
Entreprenaden utförs i strategisk partnering och omfattar nybyggnad av Hus H samt ombyggnad av Hus A, B, D, E, F, G för att tillgodose större matsal samt nya specialsalar för slöjd, hemkunskap, drama och bibliotek. Nya ventilationslösningar, el, VVS och planlösningar krävs i delar eller helhet för byggnaderna.
Allt under pågående verksamhet vilket bl.a. innebär arbete under loven och i nära samarbete med verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allt under pågående verksamhet vilket bla. innebär arbete under loven och i nära samarbete med verksamheten.