265065-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Brandbekämpningsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskydd 2019
Referensnummer: 23.3-10052-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35111000 Brandbekämpningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett varu- och tjänsteområde som omfattar Brandredskap, Brandposter, Skyltar,
Systematiskt brandskyddsarbete, Installation, Service, Reparation och Utbildning.
Upphandlingen är regionalt indelad i 6 regioner, inklusive en rikstäckande region.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 20 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som
Framkommit i förstudien. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta 5 ramavtalsleverantörer per region under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Planerad avtalsstart är 2019-06-01, därefter planeras ramavtalet löpa i 24 månader med en eventuell förlängningsoption på maximalt 24 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24951210 Pulver för brandsläckare, 31518200 Nödbelysningsutrustning, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 35111300 Brandsläckare, 35111520 Brandbekämpning, skum och liknande medel, 44482200 Brandposter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är regionalt indelad.
Region Övre Norrland: Norrbottens län, Västerbottens län
Region Nedre Norrland: Jämtlands län, Västernorrlands län, Gävleborgs län, Dalarnas
Län
Region Öst: Stockholms län, Uppsala län, Södermanlands län, Östergötlands län,
Västmanlands län, Örebro län, Gotlands län
Region Väst: Västra Götalands län, Värmlands län, Hallands län
Region Syd: Blekinge län, Skåne län, Jönköpings län, Kronobergs län, Kalmar län
Region Rikstäckande: Samtliga län
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 20 MSEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som
Kammarkollegiet kommer att anta 5 ramavtalsleverantörer per region under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Planerad avtalsstart är 1.6.2019, därefter planeras ramavtalet löpa i 24 månader med en eventuell förlängningsoption på maximalt 24 månader.
Sista dag för anbudsinlämning är 25.42019. Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under andra kvartalet 2019.