265084-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Vägbygge
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-351 Hamnpirsvägen - arbetsgata och ledningar
Referensnummer: E2017-04883
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233120 Vägbygge
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar pålgrundlagd arbetsgata med kanalisation för va, fjärrvärme, el, opto, sopsug m.fl.
Arbetena innefattar bl.a. schakt och fyllning, masshantering, gatubyggnation, pålning, konstbyggnadsarbeten, ledningsarbeten.
Objektet är beläget i Södra Värtan i Norra Djurgårdsstaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45233330 Grundläggning av gator, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen