265100-2017 - PlaneringSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande Byggentreprenad Kv D – Centrumhus.
Referensnummer: 17-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering
Framtidens Selma är ett samarbetsprojekt för att utveckla Selma Lagerlöfs Torg i stadsdelen Norra Hisingen i Göteborg. Projektet innefattar kvarteren runt om, och längs med Backadalen och Litteraturgatan i Hisings Backa. På sikt planeras det för upp till 3 000 nya bostäder i området.
I denna första etapp ingår cirka 800 nya bostäder varav 200 studentlägenheter samt en byggnad för handel och service och ett nytt stadsdelshus med rum för kultur. Länk till Göteborgs Stads informationssida om projektet www.selmastad.se
Samarbetspartner är Förvaltnings AB Framtiden, Stadsbyggnadskontoret, Fastighetskontoret, SDF Norra Hisingen, Bostadsbolaget, Familjebostäder, Poseidon, Trafikkontoret, Park- och naturförvaltningen, Botrygg, Keywe och Riksbyggen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig information om Kv D – Centrumhus.
Centrumhuset innehåller en större livsmedelsbutik, tre våningar parkeringsdäck samt en sex våningsbyggnad med diverse vårdverksamheter mm.
Bruttoytan är ca 7 000 m² samt ca 260 parkeringsplatser.
Byggstart grundläggning september 2017.
Förfrågan avseende byggarbeten inklusive installationsarbeten kommer att annonseras v.36 med planerad byggstart våren 2018.
Entreprenaden kommer att genomföras som en samverkansentreprenad där beställare och entreprenör gemensamt ska arbeta effektivt och funktionellt mot samma mål.
Grundläggningsarbeten inklusive betongarbeten tom färdig bottenplatta samt prefabricerad stomme är upphandlade i separata entreprenader.