Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ambulanssjukvård
Referensnummer: HSN 2020/518
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85143000 Ambulanstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser totalansvar för verksamheten inom ambulanssjukvården. Ansvaret innefattar samtliga resurser såsom personal med rätt kompetens, fordon, utrustning, lokaler liksom det medicinska ansvaret som vårdgivare enligt HSL. Anvisad läkare hos Region Gotland ansvarar för att det medicinska innehållet i ambulansverksamheten ansluter till aktuella vårdkedjor på sjukhus och vårdinrättningar inom regionen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114121 Ambulanser, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen