265108-2017 - PlaneringSverige-Lidköping: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Askeslätt etapp 2 del A.
Referensnummer: 2017-99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Under senhösten kommer Lidköpings kommun annonsera upphandling av Utförandeentreprenad av byggnation av gata (ca 220 m) inkl. va samt servissättningar. Beläggningsarbeten utförs av tidigare upphandlad ramavtalsentreprenör. Byggstart våren 2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen