265142-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara för bibliotek – Bibliotekssystem till folkbiblioteket
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBibliotekssystem till folkbiblioteket
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett komplett bibliotekssystem till folkbiblioteket i Upplands Väsby, inklusive publik webbplats, drift, underhåll, support, systemuppgraderingar, införande, utbildning och migrering från befintligt system samt optioner för konsulttjänster och extra utbildning.
Intern identifierareKFN/2025:59 - Upphandling av bibliotekssystem
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48160000 Programvara för bibliotek
Ytterligare klassificering (cpv): 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareBibliotekssystem till folkbiblioteket