Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Madrasser och glidlakan - Länsupphandling
Referensnummer: U-005-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39143112 Madrasser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av madrasser och glidlakan till Kalmar läns 12 kommuner.
Upphandlingen avser kommunernas behov av madrasser och glidlakan inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer madrasser och glidlakan för ca 2 400 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39512000 Sänglinne, 39512100 Lakan, 39518000 Sjukhuslinne
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen