2. Förfarande
Förfarande
Titel: Juridiska informationstjänster 2025
Beskrivning: Upphandlingen omfattar juridiska informationstjänster inom de rättsområden som är aktuella och relevanta för kommuner och kommunala bolag. Upphandlingen genomförs av Inköpscentralen för Östra Göinge, Osby, Hörby, Höör och Bromölla som agerar som inköpscentral enligt LOU. Upphandlande myndighet avser teckna ramavtal för avrop av juridiska informationstjänster efter de olika behov som finns inom kommunerna och bolagen utifrån yrkesroller och arbetsområden. För att tillgodose dessa olika behov eftersträvar upphandlande myndighet att teckna ramavtal med flera leverantörer. Planerad avtalstid är fr.o.m. 2025-06-16 t.o.m. 2029-06-15.
Intern identifierare: KS 2025-00516
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Juridiska informationstjänster 2025