Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biogasdriven lastväxlare
Referensnummer: KS 2018-536
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens Kommun, Utbildningsförvaltningen, avser förnya maskinparken inom gymnasieskolan och investera i en biogasdriven lastväxlare. Investeringen gäller nytt fordon eller fordon som är maximalt 2 år och med maximalt miltal om 10 000 mil. Se detaljerad kravspecifikation gällande utrustning och funktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34140000 Tyngre motorfordon, 34142100 Lastbilar med hissflak, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144710 Hjullastare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen