II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79311000 Undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar samtliga beställningar (kontrakt) som kontoret tilldelar under avtalsperioden. Exploateringskontoret har stadens uppdrag att träffa tomträttsavtal samt förvalta befintliga tomträttsavtal. Staden och tomträttshavaren kommer överens om tomträttsavgälden, i de fall en överenskommelse ej kommer till stånd avgörs avgälden i domstol. Uppdraget omfattar samtliga beställningar (kontrakt) som kontoren tilldelar under avtalsperioden.