265295-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Skogstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjeröjning
Referensnummer: 21/118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Linjeröjning i Linköping, Mjölby och Katrineholm
Entreprenaderna omfattas bland annat av följande:
Underhållsröjning i skogsgata
Underhåll av sidoområden
Avverkning av farliga träd
Röjning vid storstörning orsakade av väderlek
Röjning vid nätstationer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03400000 Skogsbruk och skogsavverkning, 45111220 Röjning av ris och buskar, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Linjeröjning i Linköping och Katrineholm
Syfte
Syftet med upphandlingen är att säkra resurser av linjeröjning när behov uppstår hos B. I dagsläget har B behov av årliga linjeröjningsarbeten samt även vid eventuella storstörningar. Linjeröjning sker på ett säkert och kostnadseffektivt sett för att upprätthålla Bs elnät.
Omfattning
Uppdraget gäller för tillhandahållande av planerade linjeröjningsarbeten samt jour/beredskap för storstörning. L ska kunna tillhandahålla beredskap för skogshuggare/skotare när B ser att oväder är på ingång. Personalen som tillhandahålls av L ska vara erfarna, tala och förstå svenska språket och om möjligt inneha utbildning för stormfälld skog. Personalen ska inneha all nödvändig utrustning för att utföra tjänsten. Om motorsåg ska användas ska ABC körkort innehas eller likvärdig utbildning.
L ska på Bs begäran kunna uppvisa referenser på Ls resurser.
Linköping, Mjölby och Katrineholm med omnejd ingår i uppdraget. De olika delarna och uppskattad mängd för varje område visas i bilaga uppskattade mängder linjeröjning samt i kartbilagorna.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse. Linköpings och Katrineholms ledningsnät röjs med fyra års intervall.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Takvolym för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 10 MSK. Detta är ingen garanterad volym utan L ska leverera verkligt behov.