265390-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av webbplattform inklusive service, support samt utveckling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av webbplattform inklusive service, support samt utveckling
BeskrivningStaffanstorps kommun jobbar med öppen källkod i Wordpress baserat på plattformen Municipio. Nuvarande webbplats togs fram och lanserades 2021/2022. Det finns ett behov av uppgradering av webbplatserna och plattformen. Nuvarande avtal med webbleverantör löper ut vid årsskiftet 2025. Under 2025 ska därför en upphandling av webbplatsleverantör genomföras tillsammans med kommunägda Staffanstorps Centrum AB och dess dotterbolag, tillsammans kallade Bolagskoncernen, för att fortsatt kunna utveckla och effektivisera webbarbetet samt kommunikation med medborgare, företagare och andra intressenter. Syftet är att sätta upp, anpassa och vidareutveckla Wordpressplattformen, Municipio, för extern webbplats för Staffanstorps kommun samt Bolagskoncernen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113478:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48800000 Informationssystem och servrar, 48224000 Programvara för webbredigering, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering