2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vinterväghållning Lessebo kommun
Beskrivning: Lessebo kommun ansvarar för vinterväghållningen i tätorterna Lessebo, Hovmantorp, Kosta och Skruv samt i Bergdala och Strömbergshyttan. I andra delar av kommunen ansvar vägsamfälligheter för snöröjningen av vägar. Trafikverket ansvarar för snöröjningen av riks- och länsvägar genom tätorterna. Lessebo kommuns Samhällsbyggnadsförvaltning har inte möjlighet att helt i egen regi utföra vinterväghållningsarbeten och behöver därmed komplettera resurserna genom externa entreprenörer.
Intern identifierare: 2024028-L
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000