Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt och grönt 2017.
Referensnummer: KFKS 2017/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03212100 Potatis
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka kommun bjuder in till anbudsgivning i upphandlingen Färsk frukt och grönsaker 2017 med diarienummer KFKS 2017/2350.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa att kommunens behov av färska frukt och grönsaker under kontraktsperioden. Kommunens tillagningskök har en ambition att öka andelen grönsaker i de måltider som serveras och samtidigt ha en hög kvalitet i de produkter som köps in utan att det medför höga kostnader för måltiderna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03212100 Potatis, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen