265454-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Litteratur.
Referensnummer: 3.3.2-409/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunstyrelsen i Stockholms stad genom servicenämnden inbjuder er att lämna anbud på ramavtal gällande litteratur enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokument inklusive bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22113000 Biblioteksböcker, 32353000 Ljudinspelningar, 32354500 Videofilmer, 37524000 Spel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Litteratur
Upphandlingen avser ramavtal gällande litteratur och fysiska medier inriktade mot skön- och facklitteratur i form av pappersböcker, ljudböcker, film, musik och elektroniska spel med och utan biblioteksutrustning och på olika språk.
Avtalsperiod
Avtalsperioden omfattar tiden fr.o.m. 1.11.2017 (alternativt då avtal kan tecknas) t.o.m. 31.10.2019 (alternativt två år fr o m avtalet tecknas) med möjlighet för staden att förlänga ramavtalet med samma villkor i ett + ett år.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 30.8.2017
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 31.1.2018.