265462-2018 - ResultatSverige-Örebro: Utrustning för industrikök
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning, Ks 1256/2017
Referensnummer: Ks 1256/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39314000 Utrustning för industrikök
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för Örebro län av diskmaskiner, kylskåp, spisar, diverse vagnar till storkök, grönsaksskärare m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39711130 Kylskåp, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling för länet av diskmaskiner, kylskåp, spisar, diverse vagnar till storkök, grönsaksskärare m.m.
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på storköksutrustning för leverans till de upphandlande myndigheterna.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnummerr
Upphandlande myndighet
Volym i kronor
212000-2122
Arboga kommun
500 000
212000-1983
Askersunds kommun
250 000
212000-1934
Degerfors kommun
290 000
212000-1926
Hallsbergs kommun
1 000 000
212000-1942
Hällefors kommun
850 000
212000-1991
Karlskoga kommun
2 600 000
556824-8925
Kommunfastigheter i Arboga
212000-1975
Kumla kommun
750 000
212000-2056
Kungsörs kommun
50 000
212000-2114
Köpings kommun
600 000
212000-1918
Laxå kommun
26 500
212000-2015
Lindesbergs kommun
575 000
212000-1959
Ljusnarsbergs kommun
350 000
212000-2007
Nora kommun
212000-1785
Storfors kommun
Uppgift saknas
212000-2031
Surahammars kommun
100 000
212000-1967
Örebro kommun
2 500 000
Total volym för samtliga upphandlande myndigheter 2017: 11 691 500 kronor
Angiven volym är endast en uppgift om inköpssumma för 2017, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Denna upphandling avser ramavtal avseende storköksutrustning, såsom kyla, värme, koka, värma, diska, vagnar, maskiner och bänkar inklusive installation av ny utrustning samt avinstallation och bortforsling av trasig utrusning.
Vid totalentreprenad kan produkter ingå i den, som annars skulle köpas från detta ramavtal.
Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (LOU) kapitel 6, SFS 2016:1145.
Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.