265478-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Diverse stödtjänster vid sjötransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rederi- och sjöarbeten
Referensnummer: KSUH22/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun består av cirka 140 öar, kobbar och skär som nås via broar, bilfärjor, pendelbåt eller småbåtar.
Den största delen av denna entreprenad omfattar isbrytningen i Tappströmskanalen så att pendelbåt kan ta sig fram vintertid.
Övriga delar av entreprenaden är renhållning på olika öar samt påfyllning och utläggning av sand på kommunala badplatser.
Olika typer av tillkommande arbeten kan beställas bland annat hantering av båtar och vrak, dykeriarbeten, hantering av sjöskyltar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport, 63726200 Isbrytning, 90680000 Strandrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Olika typer av tillkommande arbeten kan beställas bland annat hantering av båtar och vrak, dykeriarbeten, hantering av sjöskyltar