265479-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster avseende fast egendom – Hyresvärdsupphandling för nytt polishus, Täby
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyresvärdsupphandling för nytt polishus, Täby
BeskrivningUpphandlingen avser upphandling av ett projekteringsavtal som ska generera ett genomförandeavtal samt ett hyresavtal med vinnande anbudsgivare i denna upphandling. Detta ska tillgodose Polismyndighetens behov av fastighetsägare och hyresvärd i Täby. Hyresavtalet omfattar leverans av tjänsten som hyresvärd och rollen som fastighetsägare inom delar av de kommunägda fastigheterna Arninge 4:19 och Rönninge 3:5, under en hyresperiod om 12 alternativt 15 år. Leverantören ska ansvara för projektering och framtagande av handlingar såsom systemhandlingar samt rambeskrivningar, i samarbete med Polismyndigheten och utifrån Polismyndighetens krav, samt erforderliga detaljplanehandlingar.
Intern identifierareA101.005/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareHyresvärdsupphandling för nytt polishus, Täby