Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revision motorer LitteraY2 motorvagnar 2023
Referensnummer: 22/68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förvaltningen Kalmar Länstrafiks vid Region Kalmar Kalmar läns behov av 1 200 000 km renovering av cirka 20-24 st Cummins NTA855R-motorer. Motorerna kommer att falla för revision under en period av tre år varvid kommande avtal avses gälla för denna tidsperiod med viss förlängningsmöjlighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen