265552-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledarskapsutbildning
Referensnummer: 2-3171/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ledarskapsutbildning.
Målgruppen är chefer och ledare på KI som vill utveckla sitt ledarskap genom att:
Förbättra kommunikationsförmågan gentemot medarbetare effektivt kunna genomföra medarbetarsamtal
Ge medarbetare tydlig feedback, samt aktivt lösa konflikter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80570000 Personlighetsutvecklande utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KI beräknar att under ramavtalstiden genomföra ca 35 omgångar per år, där ledarskapsutbildning på olika nivåer som involverar upplevelsebaserad träning med rollspel genomförs.Behovet av antalet utbildare/skådespelare per utbildning beror på tillfällets gruppstorlek. Detta kan komma att variera mellan 2 till 10 st.
KI avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer.