265614-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
e-böcker
Referensnummer: EUI 19 029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Göteborgs universitetsbibliotek skall upphandla en inköpsplattform för e-böcker.
Universitetsbiblioteket köper e-böcker utanför paket för drygt 1 000 000 SEK/år. Sedan 2016 har biblioteket använt en inköpsplattform för e-böcker där det är möjligt att köpa e-böcker både från aggregatorer och direkt från förlag.
På marknaden finns idag ett stort utbud av e-böcker, i ett flertal olika format och med en mängd olika villkor för tillgängliggörande. Dessa tillhandahålls dels via aggregatorer, men även direkt från förlag. För att kunna tillgodose sina användares behov behöver biblioteket kunna välja det alternativ som är bäst lämpat i varje förvärvssituation. En inköpsportal som samlar både aggregatorer och förlag är därför det bäst lämpade alternativet för biblioteket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen