265693-2024 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Skärhamns skola Renovering
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skärhamns skola Renovering
Beskrivning: Skärhamns skola står inför en omfattande renovering/ombyggnad på grund av upplevda problem med inomhusmiljön. Ombyggnationen innebär att planlösningar förändras och att installationer förnyas. Tillgänglighet och brandskydd förbättras. Ytterväggar och tak förnyas och hus E utrustas med solceller. Skolans låg- och mellanstadium är evakuerade till tillfälliga lokaler på skolområdet. Då behovet av gymnastiksal är stort skall hus gymnastiksal färdigställas tidigare än övriga hus.
Intern identifierare: 22.35-E
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000