2. Förfarande
Förfarande
Titel: Övergångsupphandling allmänkemi – immunkemi
Beskrivning: Genom denna upphandling avser Regionen att under en övergångsperiod upphandla en leverantör som inom ramen för ett helhetsåtagande åtar sig att garantera den fortsatta funktionen för analyser inom allmän- och immunkemi vid laboratorierna i Umeå, Skellefteå och Lycksele samt garantera den fortsatta funktionen för automatiserad pre- och postanalys i Umeå och Skellefteå. All Ingående/befintlig utrustning för detta finns upptagen i bilaga Utrustningslista. Det genom denna upphandling upphandlade helhetsåtagandet att garantera den fortsatta funktionen för allmän-/immunkemi samt den fortsatta funktionen för automatiserad pre- och postanalys benämns härefter som ”Helhetsåtagandet”. Upphandlingen är en övergångsupphandling i väntan på att nya laboratorielokaler färdigställs i Umeå och i Skellefteå. Enligt nuvarande tidplan förväntas de nya lokalerna stå färdiga år 2029/2030. Den lösning som omfattas av denna upphandling kommer inte att flyttas över till de nya laboratorierna, utan utgör en tillfällig lösning fram till dess att de nya laboratorierna tas i drift. I god tid inför att de nya lokalerna tas i drift kommer Regionen att gå ut i en ny upphandling i syfte att nyanskaffa utrustning för allmän- och immunkemi samt automatiserad pre- och postanalys. Helhetsåtagandet finns specificerat i upphandlingsdokumenten och innebär sammanfattningsvis att den upphandlade leverantören ska: Garantera att regionen under avtalstiden på respektive laboratorium fortsatt kommer kunna utföra de efterfrågade analyserna enligt den efterfrågade produktionsvolymen, inklusive en årlig ökning med 5 % per år, och enligt de efterfrågade svarstiderna.Garantera den fortsatta funktionaliteten för all Ingående/befintlig utrustning, inklusive service, reservdelar och support så att den Ingående/befintliga utrustningen kan användas för att regionens personal fortsatt ska kunna utföra efterfrågade analyser (inklusive en årlig ökning med 5 %) med adekvata provsvar. För det fall Ingående/befintlig utrustning under avtalstiden når End of life eller av annat skäl inte längre kan användas för att utföra efterfrågade analyser med adekvata provsvar enligt den efterfrågade volymen och enligt de efterfrågade svarstiderna ingår det i Helhetsåtagandet att tillhandahålla och garantera motsvarande funktionalitet för Ersättningsutrustning, inklusive service, reservdelar och support.Tillhandahålla alla Förbrukningsprodukter (reagens, kalibratorer, driftkontroller, provhållare, tvättlösningar, engångsmaterial m.m.) som krävs till Ingående/befintlig utrustning eller till eventuell Ersättningsutrustning så att adekvata analyssvar erhålls. Tillhandahålla en mellanmjukvara, inklusive support och underhåll av denna, för hantering av all Ingående/befintlig utrustning och eventuell Ersättningsutrustning. Detta omfattar t.ex. bearbetning av analysresultat från All utrustning för analyser inom allmän- och immunkemi samt preanalytiska kontroller på provrör och sortering av provrör med All utrustning för automatiserad pre- och postanalys. Tillhandahålla samtliga andra erforderliga programvaror, licenser och tjänster samt support och underhåll för dessa. Även tillhandahållande av uppkoppling mot det befintliga laboratorieinformationssystemet TietoEvry Lifecare Laboratory kemi (FlexLab) och CGM Analytix för elektronisk överföring av beställningar och analysresultat. Under avtalstiden vara behjälpliga i anslutning mot eventuellt nytt LIS.Utbildning av berörd personal.Helhetsåtagandet är kontraktsmässigt uppdelat i ett Huvudavtal och ett Fullserviceavtal. Avtalstiden är 4 år med möjlighet till förlängning 1 + 1 år. För det fall att byggnationen av de nya laboratorierna i Umeå och Skellefteå färdigställs och tas i bruk med motsvarande typ av analystagning under avtalstiden upphör dock förpliktelserna enligt dessa avtal i motsvarande utsträckning. Det uppskattade värdet av upphandlingen uppgår till 160 000 000 SEK. Takvolymen uppgår till 200 000 000 SEK. Leverantören är inte garanterad några volymer, och avtalen innebär inte heller någon exklusiv rätt för leverantören att tillhandahålla upphandlingsföremålet till regionen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128384:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 51430000 Installation av laboratorieutrustning, 33696500 Laboratoriereagenser, 33100000 Medicinsk utrustning