265735-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Gävle: Avfallscontainrar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av begagnade behållare m.m. från Svenska Förpackningsinsamlingen AB
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613800 Avfallscontainrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av begagnad utrustning:
Gästrike återvinnare avser att förvärva bland annat behållare, staket, belysning m.m. till 94 st ÅVS:er (återvinningsstationer) senast december 2023.
Totalt antal behållare på 569 st fördelade på behållare för
- Pappersförpackningar: 146 st
- Plastförpackningar: 125 st
- Färgat glas: 100
- Ofärgat glas: 100
- Metallförpackningar: 98
Övrigt:
- Inhägnad nätstängsel/plank
- FTI informationsskylt (på stolpe med betongsugga)
- Betongfundament per behållare
- Motivering varför upphandlingen inte annonserats
Bakgrund:
Regeringen har genom den nya förordningen (2022:1274) om producentansvar för förpackningar beslutat att kommunerna den 1 januari 2024 ska ta över ansvaret för insamling av förpackningsavfall från hushåll. Detta ansvarsövertagande medför ett behov för kommunerna att tillhandahålla återvinningsstationer (ÅVS) och därmed ett behov av att förvärva bland annat behållare, staket, belysning m.m. till sådana ÅVS. De behållare, staket, belysning m.m. som i
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Regeringen har genom den nya förordningen (2022:1274) om producentansvar för förpackningar beslutat att kommunerna den 1 januari 2024 ska ta över ansvaret för insamling av förpackningsavfall från hushåll. Detta ansvarsövertagande medför ett behov för kommunerna att tillhandahålla återvinningsstationer (ÅVS) och därmed ett behov av att förvärva bland annat behållare, staket, belysning m.m. till sådana ÅVS. De behållare, staket, belysning m.m. som i dag finns utplacerade ägs av respektive materialbolag, som i sin tur äger Svenska Förpackningsinsamlingen AB (FTI). FTI kommer att erbjuda respektive kommun att till det bokförda restvärdet, köpa en helhetslösning.
Denna helhetslösning inkluderar iordninggjorda nödvändiga ytor, behållare, staket, belysning m.m. (”Helhetslösning”) på respektive ÅVS.
Gästrike återvinnare har för avsikt att köpa beskriven helhetslösning enligt ovan från Svenska Förpackningsinsamlingen AB (FTI), med hänvisning till “förhandlat förfarande utan föregående annonsering”