26574-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Bedömningstjänster vid rekrytering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetspsykologiska tester vid rekrytering
Referensnummer: 112-41576-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen har ett behov av att testa kandidater i olika delar av rekryteringsprocessen. Tjänsten ska levereras av konsult och testerna genomföras digitalt. Framförallt gäller det personlighetstester och begåvningstester.
De arbetspsykologiska tester är ett led i att kvalitetssäkra att våra rekryteringar är kompetensbaserade. Det är därmed viktigt att testerna är objektivt utformade och rättssäkra gällande informationshantering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen har ett behov av att testa kandidater i olika delar av rekryteringsprocessen. Tjänsten ska levereras av konsult och testerna genomföras digitalt. Framförallt gäller det personlighetstester och begåvningstester.
Allmän beskrivning och syfte
Länsstyrelsen har ett behov av konsulttjänster för genomföra av webbaserade arbetspsykologiska tester i olika delar av rekryteringsprocessen. Dels som ett andra steg i urvalsprocessen, dels mellan slutkandidater i slutskedet av en rekrytering. Testerna ska också användas internt för potentiella chefssatsningar eller liknande. De tester Länsstyrelsen har behov av är personlighetstester och begåvningstester vilka kan komma att användas i olika syften. Personlighetstester kan bland annat användas för grupp- och individutveckling.
Syftet med att använda arbetspsykologiska tester är ett led i att kvalitetssäkra att våra rekryteringar är kompetensbaserade. Därför är det viktigt för myndigheten att testerna är objektivt utformade och rättssäkra gällande informationshantering.