Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3D skrivare.
Referensnummer: FS 2.1.2-25-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling och inköp vid Umeå universitet upphandlar en 3D skrivare inkl. serviceavtal på uppdrag av Designhögskolan. 3D skrivaren ska kunna användas till att hjälpa studenterna att visualisera sina design idéer.
Umeå universitet ser gärna att anbudsgivare byter in vår gamla 3D skrivare av modell Objet Eden 330.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling och inköp vid Umeå universitet upphandlar en 3D skrivare inkl serviceavtal på uppdrag av Designhögskolan. 3D skrivaren ska kunna användas till att hjälpa studenterna att visualisera sina design idéer.