26583-2023 - PlaneringSverige-Karlskrona: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaringslösningar
Referensnummer: FM2022-12282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
FM har för avsikt att upphandla standardsortiment inom Förvaringslösningar, till myndigheterna FM och FMV. Myndigheterna har en rikstäckande och bred verksamhet som är utspridda i landet och därmed behov av rikstäckande distribution av nämnda produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39100000 Möbler, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39122000 Skåp och bokhyllor, 39122100 Skåp, 39122200 Bokhyllor, 39132000 Registersystem, 39132300 Hängmappar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det totala värdet för denna upphandling under hela avtalsperioden inklusive förlängning uppskattas vara ca 10 000 000 SEK.