265845-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Visby: Larmövervakningstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Mottagning automatiska brandlarm
Referensnummer: TN 2022/4242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har för avsikt att ingå avtal med SOS Alarm Sverige Aktiebolag avseende mottagning av automatiska brandlarm, och vill genom denna förhandsinsyn bereda möjlighet för andra aktörer att ta del av denna information.
Region Gotland har avtal med Storstockholms brandförsvar. Utalarmering till Räddningstjänsten Gotland måste gå via Storstockholms brandförsvar och de använder samma tekniska system som SOS Alarm Sverige Aktiebolag gör. Automatisk utalarmering kan bara ske via SOS Alarm Sverige Aktiebolag.
Region Gotland har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, 6 kap 14 § punkt 2 och detta meddelande, för avsikt att ingå ramavtal med SOS Alarm Sverige Aktiebolag avseende mottagning av automatiska brandlarm.
Avtal kommer inte ingås förrän minst 10 dagar har gått från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotland har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, 6 kap 14 § punkt 2 och detta meddelande, för avsikt att ingå ramavtal med SOS Alarm Sverige Aktiebolag avseende mottagning av automatiska brandlarm. Avtalsstart beräknas till 2023-05-15. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till 1+1 års förlängning.
Region Gotland har avtal med Storstockholms brandförsvar. SOS Alarm Sverige Aktiebolag tar emot de automatiska brandlarmen. Utalarmering till Räddningstjänsten Gotland måste gå via Storstockholms brandförsvar och de använder samma tekniska system som SOS Alarm Sverige Aktiebolag gör. Ingen manuell mellanhand får förekomma. Automatisk utalarmering kan bara ske via SOS Alarm Sverige Aktiebolag.
Då efterfrågad tjänst av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör, tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering.