2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation av skola och skolmatsal
Beskrivning: Intill den befintliga Frostaskolan avser Hörby kommun att uppföra en ny högstadieskola i tre våningar för ca 650 elever samt ett fristående storkök med två matsalar. Projektet kommer att utföras som en totalentreprenad med tilltänkt start hösten 2026 och med färdigställande i början av 2029. Annonsering för upphandling av entreprenaden kommer att ske mitten av maj.
Intern identifierare: 2024-00-782
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211200 Byggnation av servicehus, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola