265875-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Ekdungen hållbar renovering
Referensnummer: FV 2020-00135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar renovering av gemensamma utrymmen med
Kvarboende hyresgäster, med en målbild för miljöbyggnad 3.1 Silvernivå, som ska hålla i minst 50 år och som ska anpassas efter dagens förutsättningar och standarder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232452 Dräneringsarbeten, 45236000 Markanläggning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262900 Balkongarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45443000 Fasadarbeten, 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen