265878-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kungsängen
Referensnummer: UH-2021-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför en samordnad upphandling av utförandeentreprenad för två huvuddelar i projektet Kungsängen etapp 2. För respektive huvuddel kommer separata kontrakt tecknas med en vinnande anbudsgivare.
En anbudsgivare måste lämna anbud på båda huvuddelarna.
Projektet omfattar nybyggnation av allmän platsmark bestående av lokalgator, grönytor inklusive belysning och dagvattenhantering samt markarbeten för kanalisation för el och fiber inom nytt detaljplaneområde som möjliggör för ett nytt industriområde och ny skola. Beläggningsarbeten med asfaltstopp för nya gator ligger som option och redovisas i handling 10.1-1 och 11.1-1.
Projektet innefattar även nyanläggning av vatten,-spillvatten- och dagvattenledningar inom detaljplaneområdet samt viss omläggning av befintliga VA-ledningar enligt FFU.
I projektet ingår samordning med ledningsägarens entreprenörer listade under AFC.131 för el, tele och opto inom arbetsområdet samt övriga byggherrar i området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För huvuddel 1, som omfattar mark och elsystem, kommer Norrköpings kommun teckna kontrakt med vinnande anbudsgivare. För huvuddel 2, som omfattar VA, kommer Nodra AB teckna kontrakt med vinnande anbudsgivare.
En anbudsgivare måste lämna anbud på båda huvuddelarna. En och samma anbudsgivare tilldelas kontrakt för båda huvuddelarna. Se mer under kod AFB.53.