265881-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Marina anläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektör för Marstrand Kaj
Referensnummer: KS2021/0853
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45244100 Marina anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende förprojektering inför utrivning och återuppbyggnad av Södra stenkajen på Marstrand. Avtalet inkluderar även option gällande detaljprojektering, framtagande av förfrågningsunderlag samt resurs för tekniskt stöd under byggtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45244100 Marina anläggningar, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen